Fender roller tool
Don't ruin your expensive tires! Eliminate tire rub on lowered vehicles
This item is being used for lowered vehicles and vehicles with larger wheels. It eliminates tire rub and increases tire to fender clearance. The adjustable forming roll gradually rolls inner lip flat. The adjustable arm length fits a wide range of automotive and light truck applications. It has a durable heavy steel powder coated construction.
Fits 4 and 5 hub bolts with up to 120,6mm lug bolt circles
Dimensions du produit :
| Length | 550 mm |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Height | 270 mm |
| Weight | 6,39 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 400 mm |
|---|---|
| Width | 280 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 7,00 kg |