Body repair set / fender tool set
This body repair set is very suitable for dent removal and sheet metal work. The 9-piece set with 4 hammers, which are provided with a hickory wooden steel, is ideal for removing dents, shaping body panels and also for flaring a fender. The repair kit is suitable for all workshops, hobbyists and car tuners. The set comes in a handy, plastic transport case.
Content:
1x bumping hammer
1x chisel hammer
1x pick hammer
1x door skin hammer
1x universal dolly
1x toe dolly
1x heel dolly
1x general spoon
1x light slapping spoon
Dimensions du produit :
| Length | 400 mm |
|---|---|
| Width | 490 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 9,52 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 510 mm |
|---|---|
| Width | 415 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 10,24 kg |