Drum trolley
With a capacity of 300kg, robust welded stainless steel construction and 4 swivel castors, this drum trolley is very suitable for the easy transport of upright 200L drums.
capacity = 300kg
oil drum size = 200L
diameter = 610mm
castor size = 75 x 35mm
material = stainless steel
Specifications
| Capacité de levage | 3000 kg |
| Epaisseur | 4 mm |
| Matériel | Acier inoxydable |
| Capacité du tambour | 200 L |
| Roulettes taille | 75 x 35 mm |
| Diamètre de l'anneau (intérieur) | 610 mm |
| Largeur des bandes de support | 81 mm |
| Hauteur de la tribune | 50 mm |
Dimensions du produit :
| Length | 610 mm |
|---|---|
| Width | 610 mm |
| Height | 160 mm |
| Weight | 5,5 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 640 mm |
|---|---|
| Width | 640 mm |
| Height | 70 mm |
| Weight | 7,30 kg |