Electric oil pump / gear pump / crankcase pump
Self-priming electric gear pump with a working pressure of 4 bar. Suitable for engine oil, gear oil, lubricating oil and hydraulic oil.
Specifications:
viscosity = 3000SUS / 500cSt
protection grade = IP55
suction hight = 2m
capacity = 10L/min
voltage = 24V
working pressure = 4bar
inlet / outlet = 3/4''
max temperature = 90 degrees Celcius
Dimensions du produit :
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 3,8 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 280 mm |
|---|---|
| Width | 180 mm |
| Height | 160 mm |
| Weight | 3,80 kg |