Tool cabinet / workshop cabinet / drawer cabinet
This base cabinet consists of five solid drawers that fully extend and are fitted with ball-bearing rails. All drawers can be locked centrally, thanks to the cylinder lock. The bottom frame is equipped with adjustable feet, so that the cabinet can easily be placed level.
The base cabinet can be combined with other modules from the EXPERT series and is part of the following modules:
- BGMOD1 to BGMOD4
- BGMODA and BGMODF
Specifications
| Matériel | Acier |
| Nombre de tiroirs | 5 |
| Dimensions de tiroirs | 540 x 410 x 125mm |
Dimensions du produit :
| Length | 530 mm |
|---|---|
| Width | 620 mm |
| Height | 858 mm |
| Weight | 44,0 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 540 mm |
|---|---|
| Width | 630 mm |
| Height | 868 mm |
| Weight | 45,00 kg |





