Mechanic's stool / workshop stool / workshop chair / stool
This mobile mechanic's stool is adjustable in height and equipped with a very comfortable three-point seat. The lightweight workshop stool can be rotated 360 degrees and contains 5 sturdy castors. The 4 trays, divided over 2 levels, provide storage space for tools. The workshop stool can optionally be expanded with a cup holder (not included, see related products).
Properties:
retracted (minimum) height = 510mm
extended (maximum) height = 700mm
seat size = 400 x 400mm
diameter castors = 70mm
Dimensions du produit :
| Length | 500 mm |
|---|---|
| Width | 500 mm |
| Height | 1 700 mm |
| Weight | 7,0 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 480 mm |
|---|---|
| Width | 480 mm |
| Height | 200 mm |
| Weight | 8,00 kg |