Tyre grease industrial
Suitable for heavy duty tyres.
Features:
- makes mounting and later demounting easier, because the tyre does not stick to the rim
- economical consumption
- mounting and demounting takes less time and power because of the high gliding capacity
- has a caring effect on the tyres
- prevents cracks and aging
- dries quickly to prevent the tyre from moving after being mounted on the rim
- biologically degradable, it also does not cause contact allergy known so far
- working temperature = -30 degrees to 50 degrees celcius
- colour = light red
- content = 4kg
Pay attention! This tyre grease is not suitable for tyres of passenger cars!
Suitable for heavy duty tyres.
Features:
- makes mounting and later demounting easier, because the tyre does not stick to the rim
- economical consumption
- mounting and demounting takes less time and power because of the high gliding capacity
- has a caring effect on the tyres
- prevents cracks and aging
- dries quickly to prevent the tyre from moving after being mounted on the rim
- biologically degradable, it also does not cause contact allergy known so far
- working temperature = -30 degrees to 50 degrees celcius
- colour = light red
- content = 4kg
Pay attention! This tyre grease is not suitable for tyres of passenger cars!
Votre extrait dynamique sera affiché ici...
Ce message s'affiche car vous n'avez pas fourni de filtre et de modèle à utiliser
un filtre et un modèle à utiliser.
| Dimensions du produit : | |
|---|---|
| Longueur du produit | 0 mm |
| Largeur du produit | 0 mm |
| Hauteur du produit | 0 mm |
| Poids du produit | 0,0 Kg |
| Dimensions de l'emballage : | |
| Longueur du paquet | 215 mm |
| Largeur du paquet | 215 mm |
| Hauteur du paquet | 180 mm |
| Poids du Colis | 4,10 Kg |