Punch driver with rotating head
Light weight design for easy and fast operation.
Strong punch driver suitable for punching aluminium and plate steel. Can punch up to 3,5mm in mild steel and 1,5mm in stainless steel.
180 degrees rotatable head.
- punch force = 120KN
- stroke = 27mm
including:
- round punches size 22.5, 28.3, 34.6, 43.2, 49.6, 61.5mm
- 1pc small draw stud
- 1pc mid-bolt
- 1pc spacer
- 1pc sealing kit
Dimensions du produit :
| Length | 370 mm |
|---|---|
| Width | 200 mm |
| Height | 105 mm |
| Weight | 6,5 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 410 mm |
|---|---|
| Width | 260 mm |
| Height | 13 mm |
| Weight | 7,00 kg |