Chain block
These robust Torso chain hoists are ideal for your lifting operations. Using the light chain you can easily lift vertically. The chain hoists are supplied with a heavy load chain. Both hooks (below and above) are provided with a safety valve.
- capacity = 2ton
- lift = 3m
- test load = 3ton
- effort required to lift max load = 330N
- diameter of load chain = 6mm
- length silver operating chain = 5,5m
Dimensions du produit :
| Length | 187 mm |
|---|---|
| Width | 161 mm |
| Height | 430 mm |
| Weight | 15,9 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 270 mm |
|---|---|
| Width | 215 mm |
| Height | 225 mm |
| Weight | 16,50 kg |