Hydraulic hollow cylinder
This type plunger prevents blocking, caused by slight unbalanced loading of the piston.
Dust ring prevents dust from entering the cylinder.
The step-limited piston prevents over-travel.
The wear ring increases the lifetime of the cylinder.
Specifications
| Capacité | 20 Ton |
| Stroke | 50 mm |
| Pression max. | 700 Bar |
| Capacité de l'huile | 0.164 L |
| Diamètre extérieur | 95 mm |
| Surface de pression effective | 32.8 cm² |
| Diamètre de l'alésage | 75 mm |
| Diamètre de l'axe principal | 55 mm |
| Diamètre du plongeur | 27 mm |
| Filetage du trou d'alimentation en huile (Rc) | 3/8" |
| Hauteur du capuchon supérieur | 7 mm |
Dimensions du produit :
| Length | 160 mm |
|---|---|
| Width | 90 mm |
| Height | 170 mm |
| Weight | 9,0 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 280 mm |
|---|---|
| Width | 235 mm |
| Height | 215 mm |
| Weight | 10,00 kg |