MIG/MAG torch MLT501 / welding torch / welding gun
This Soldatech welding torch has an ergonomic handle and a ball joint at the bottom of the torch. This, in combination with the optimal position of the switch, ensures great ease of use in all welding positions.
All consumables for this torch are also available.
connection = euro connector
length = 3 meters
duty cycle = 100%
CO₂ load = 500A
mixed gas load = 450A
water cooled
wire diameter = 0.8 - 1.6mm
Comes standard with 4 welding torch tips M8: 0.8 / 1.0 / 1.2 / 1.6
Specifications
| Connection | euro connector |
| Système de refroidissement | water |
| CO₂ load | 500A |
| Mixed Gas Load | 450A |
| Duty cycle | 100% |
| Wire diameter | 0.8 - 1.6mm |
Dimensions du produit :
| Length | 3 000 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 200 mm |
| Weight | 3,5 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 505 mm |
|---|---|
| Width | 380 mm |
| Height | 100 mm |
| Weight | 3,80 kg |