Roll stand / roll support stand
This Cowley straight roller stand is suitable as support for workpieces when using, for example, a circular saw. The roll stand is adjustable in height up to 970mm.
Technical specifications:
min. height = 580mm
max. height = 970mm
capacity = 800kg
diameter roll = 52mm
width roll = 353mm
Dimensions du produit :
| Length | 480 mm |
|---|---|
| Width | 470 mm |
| Height | 580 mm |
| Weight | 11,3 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 520 mm |
|---|---|
| Width | 510 mm |
| Height | 100 mm |
| Weight | 16,00 kg |