Self-priming centrifugal pump
The waste water pump is made of cast iron with stainless steel shaft and open impeller. This version is also very suitable as a deck wash pump
Application: industry, shipping, agriculture and horticulture.
- Q max = 24 m3/h
- 1.5kW, 230V
- H max = 20m
- with thermal protection
- connections = 2"
- max. liquid temperature = 60 C
- protection class = IP44
- max. size parts = 5mm
Dimensions du produit :
| Length | 470 mm |
|---|---|
| Width | 270 mm |
| Height | 340 mm |
| Weight | 32,0 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 490 mm |
|---|---|
| Width | 290 mm |
| Height | 360 mm |
| Weight | 35,00 kg |