Air operated oil pump
The pump can handle fluids like motor oil, synthetic oil, hydraulic oil, gear oil and automatic transmission fluid. Suitable for oil to 120 SAE and supplied with a 2'' bung adaptor.
- drum application = 180 - 220kgs
- pressure ratio = 1:1
- air inlet pressure = 5 - 8 bar
- max fluid pressure = 8 bar
- air motor effective diameter = 63mm
- air consumption = 8 bar 100 L/min
- max. free flow rate = 18 L/min
- suction tube diameter = 42mm
- suction tube length = 940mm
- air inlet connection = 1/4'' quick plug 1/4'' NPT female
- oil outlet connection = 1/2''
Dimensions du produit :
| Length | 1 300 mm |
|---|---|
| Width | 130 mm |
| Height | 130 mm |
| Weight | 5,9 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 136 mm |
|---|---|
| Width | 135 mm |
| Height | 135 mm |
| Weight | 6,60 kg |