Segment bending machine for vise
This mobile segment bending machine is used for bending and folding sheets to a width of 300mm and a thickness of 1,2mm.
The bending machine is easy to clamp in a vise and is operated with the handle.
- bed width = 300mm
- max. bending thickness = 1,2mm
- width of the fingers = 25 / 50 / 75 / 150mm
- bending angle = 90 - 150 degrees
Dimensions du produit :
| Length | 345 mm |
|---|---|
| Width | 50 mm |
| Height | 590 mm |
| Weight | 13,6 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 460 mm |
|---|---|
| Width | 310 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 14,00 kg |