Protection screen / safety screen / press screen
This Mammuth protection screen is suitable for protecting the user of a workshop press against flying parts during pressing. The screen is easy to attach to the press and to position vertically using a set screw. Furthermore, the window is provided with a handle to pull it up.
screen thickness = 4.5mm
Dimensions du produit :
| Length | 490 mm |
|---|---|
| Width | 14 mm |
| Height | 620 mm |
| Weight | 4,9 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 635 mm |
|---|---|
| Width | 520 mm |
| Height | 19 mm |
| Weight | 6,60 kg |