Protection screen / safety screen / press screen
This Mammuth protection screen is suitable for protecting the user of a workshop press against flying parts during pressing. The screen is easy to attach to the press and to position vertically using a set screw. Furthermore, the window is provided with a handle to pull it up.
screen thickness = 4.5mm
Dimensions du produit :
| Length | 630 mm |
|---|---|
| Width | 140 mm |
| Height | 615 mm |
| Weight | 5,9 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 645 mm |
|---|---|
| Width | 645 mm |
| Height | 18 mm |
| Weight | 7,80 kg |