Plasma torch PL80 / plasma cutting torch / cutting torch
This Soldatech cutting torch has an ergonomic handle and a ball joint at the bottom of the torch. This, in combination with the optimal position of the switch, ensures great ease of use in all cutting positions.
All consumables for this torch are also available.
connection = euro connector
length = 5 meters
duty cycle = 60%
current = 80A
air pressure = 4.5 - 5.0 bar
air / gas flow = 220L/min
Comes standard with
- ceramic cap = 1x CUT80WTC
- TIP = 2x 1.1mm
- electrode = 2x CUT80WTTH
- disassembly key
Specifications
| Connection | euro connector |
| Longueur | 5 meters |
| Consommation d'air | 220 L/min |
| Duty cycle | 60% |
| Current | 80A |
| Air pressure | 4.5 - 5.0 Bar |
Dimensions du produit :
| Length | 5 000 mm |
|---|---|
| Width | 50 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 2,45 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 310 mm |
|---|---|
| Width | 310 mm |
| Height | 95 mm |
| Weight | 2,70 kg |