Beam clamp
This beam clamp is designed to make a safe connection from a beam to a for example chain hoist.
- capacity = 5 ton / 5000kg
- width = 80 - 320mm
Dimensions corresponding to the image:
- max. A = 354mm
- min. / max. B = 235 / 490mm
- C = 110mm
- D = 10mm
- E = 260mm
- min. / max. F = 140 / 225mm
- G = 45mm
- H = 28mm
Product Dimensions
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 0.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 540 mm |
|---|---|
| Width | 140 mm |
| Height | 210 mm |
| Weight | 11.00 kg |