machinist hammer / brick Hammer / engineer's hammer / riveting Hammer
This XPTools powerful machinist hammer is designed for standard work like for assembly and construction work and is mainly used by machinist and sheet metal workers. The hammer has a flat square side and a wedge side for different applications. The flat part is the main striking part of the hammer, which is responsible for the main work. The sandwiched side can be used for breaking stones etc unlike the normal hammer.
Technical specifications:
- Hammer head material = forged steel
- Shaft material = graphite core, high grip plastic
- Length = 360 mm
- Weight = 1500 gram
Product Dimensions
| Length | 360 mm |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 2.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 440 mm |
|---|---|
| Width | 160 mm |
| Height | 100 mm |
| Weight | 2.20 kg |