This Mammuth engine crane is a reliable choice for lifting and moving loads up to 1 ton. Ideal for workshops and garages, this crane offers the power and reliability you need.
- Weight 66kg: Sturdy steel frame.
- Foldable: Takes up minimal space for storage or transport.
- Turn knob for lowering: Easy to operate.
- 4 positions: Choose the right position for every task.
Position 1 (250Kg)
Minimum height: 160mm
Maximum height: 2040mm
Arm length: 1260mm
Position 2 (500Kg)
Minimum height: 245mm
Maximum height: 1975mm
Arm length: 1170mm
Position 3 (750Kg)
Minimum height: 330mm
Maximum height: 1910mm
Arm length: 1080mm
Position 4 (1000Kg)
Minimum height: 415mm
Maximum height: 1845mm
Arm length: 990mm
Specifications
| Material | Steel |
| Lifting capacity | 1000 kg |
| Length folded | 570 mm |
| Width folded | 485 mm |
| Height folded | 1520 mm |
| Base height | 185 mm |
| Wheel material | Cast iron |
| Front wheel diameter | ø89 mm |
| Middle wheel diameter | ø76 mm |
| Rear wheel diameter | ø76 mm |
| Oil capacity | 0.55 L |
| Oil type | OKCH68 |
Product Dimensions
| Length | 1,515 mm |
|---|---|
| Width | 1,050 mm |
| Height | 1,445 mm |
| Weight | 66.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 1,440 mm |
|---|---|
| Width | 455 mm |
| Height | 180 mm |
| Weight | 69.00 kg |