Cargo Lashing Set for Motorcycles 2mtr
Torso's Cargo Lashing Set for Motorcycles is good solution for securely transporting or working with your motorcycle. Designed with a quick release buckle, it's easy to attach and remove, ensuring you spend less time handling and more time on the road.
Our lashing set is made of 100% polyester and is compliant with EN-12195-2, which ensures top safety and security for your load. It's an ideal solution for motorcycles.
Specifications
| Total length | 2m |
| Lashing capacity | 250 daN / 500 daN |
| Material | 100% polyester |
| Width of the lashing | 35 mm |
| Standard hand force | 50 daN |
| Standard tension force | 75daN |
| Elongation | 7% |
Product Dimensions
| Length | 2,000 mm |
|---|---|
| Width | 35 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 0.436 kg |
Package Dimensions
| Length | 70 mm |
|---|---|
| Width | 170 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 0.44 kg |