Centering pin
This centering pin is suitable for use with TCT core drills. The pin centers in the center of the hole to be drilled, ensures that the cooling and lubricating oil enters the core drill and pushes out the plug that remains in the core drill after drilling.
Technical specifications:
diameter = 8mm
total length = 102mm
cutting depth = 50mm
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both
a filter and a template to use.
| Product Dimensions: | |
|---|---|
| Product Length | 102 mm |
| Product Width | 9 mm |
| Product Height | 9 mm |
| Product Weight | 0.03 Kg |
| Package Dimensions: | |
| Package Length | 104 mm |
| Package Width | 24 mm |
| Package Height | 24 mm |
| Package Weight | 0.03 Kg |