This Mammuth truck jack lifts heavy vehicles quickly and effortlessly. Suitable for workshops working with commercial vehicles, trucks, or agricultural machinery.
- Pneumatic: For fast and effortless operation.
- Handle with 3 positions: Set the handle in 3 different positions.
- Controlled lowering speed: Ensures a safe and controlled descent.
- Dead man's control: Automatically switches off when the control is released.
-
Includes 2 height adapters: Delivered with two adapters of 45 mm and 75 mm height.
Specifications
| Material | Steel |
| Lifting capacity | 80 ton / 50 ton |
| Lifting height min. | 230 mm |
| Lifting height max. | 563 mm |
| Platform dimensions | ø114 mm |
| Handle length | 1370 mm |
| Wheel material | Rubber/steel |
| Wheel diameter | ø208 mm |
| Working air pressure | 9 - 12 bar |
| Air consumption | 300 L/min |
| Air connection | 1/4" BSP |
| Oil capacity | 6.2 L |
| Oil type | OHCH15V |
Product Dimensions
| Length | 930 mm |
|---|---|
| Width | 342 mm |
| Height | 230 mm |
| Weight | 115.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 420 mm |
|---|---|
| Width | 1,390 mm |
| Height | 450 mm |
| Weight | 119.00 kg |