Bending machine
This simple mini bending machine is suitable for folding sheet metal to a length of 460mm and a thickness of 1,2mm.
This simple but practical design is easy to operate and can be attached to the workbench.
- bed width = 460mm
- capacity = 1,2mm
- angle = 0 - 90 degrees
Product Dimensions
| Length | 540 mm |
|---|---|
| Width | 80 mm |
| Height | 240 mm |
| Weight | 3.8 kg |
Package Dimensions
| Length | 570 mm |
|---|---|
| Width | 110 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 4.00 kg |