Accessories for tapping machines
This die holder is suitable for fine thread sizes ranging from M3 to M6 to accommodate for a range of applications.
Ideal for threading external thread on various materials such as steel.
External threading die holder made from HSS steel.
Features:
- high quality and durable
- manufactured from HSS steel offering reliability and corrosion resistance
- size dies M3, M6
- diecast die holder
- ISO standard
- connection GT12
Product Dimensions
| Length | 30 mm |
|---|---|
| Width | 30 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 0.09 kg |
Package Dimensions
| Length | 42 mm |
|---|---|
| Width | 42 mm |
| Height | 59 mm |
| Weight | 0.11 kg |