Accessories for tapping machines
This die holder is suitable for thread sizes ranging from M3 to M6 to accommodate for a range of applications. Ideal for threading various materials such as steel.
External threading die holder made from HSS steel.
Features:
- high quality and durable
- manufactured from high speed steel offering reliability and corrosion resistance
- size dies M3 - M6
- diecast die holder
- ISO standard
- connection GT24
Product Dimensions
| Length | 31 mm |
|---|---|
| Width | 31 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 0.22 kg |
Package Dimensions
| Length | 45 mm |
|---|---|
| Width | 45 mm |
| Height | 73 mm |
| Weight | 0.24 kg |