Tapping machine drilling chuck
This Cowley drilling chuck is made of high quality material, has good clamping strength and can maintain a long service life.
Thanks to the GT24 connection it’s easy to install the drilling chuck on a tapping machine, drilling machines, milling machines, electric tools, pneumatic tools and other equipment with reversible spindles and GT24 connection.
Drilling range : 3 - 16mm.
Product Dimensions
| Length | 125 mm |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 0.95 kg |
Package Dimensions
| Length | 110 mm |
|---|---|
| Width | 75 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 1.07 kg |