Hydraulic foot pump air operated
This hydraulic foot pump from Mammuth delivers a pressure of 690 bar. The sturdy compact foot-operated design ensures that the operator has his hands free while pumping and unloading the load.
Technical specifications:
- working pressure = 6-12 bar
- outgoing pressure = 690 bar
- air inlet connection = 1/4"-18NPT
- outlet connection = 3/8"-18NPT
- oil capacity = 3.2 liter
Product Dimensions
| Length | 315 mm |
|---|---|
| Width | 173 mm |
| Height | 190 mm |
| Weight | 8.3 kg |
Package Dimensions
| Length | 375 mm |
|---|---|
| Width | 225 mm |
| Height | 205 mm |
| Weight | 9.00 kg |