Electric hoist / hoisting winch / electric winch
This lightweight electric hoist is ideal for all kinds of lifting work in workshops, garages and warehouses. With the brackets the winch can easily be attached to a swivel arm for example.
load capacity = 100kg / 200kg
lifting height = 18m / 9m
lifting speed = 8mpm / 4mpm
cable length = 18m
cable diameter = 3mm
length control cable = 1,5m
cable break resistance = 750kg
service = S3 20%-10min
voltage = 230V - 50Hz
power = 450W
bolt to bolt length = 190mm
bolt to bolt width = 90mm
Product Dimensions
| Length | 320 mm |
|---|---|
| Width | 135 mm |
| Height | 230 mm |
| Weight | 10.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 350 mm |
|---|---|
| Width | 145 mm |
| Height | 240 mm |
| Weight | 13.00 kg |