Electric hoist / hoisting winch / electric winch
This Torso lightweight electric hoist is ideal for all kinds of lifting work in workshops, garages and warehouses. With the brackets the winch can easily be attached to a swivel arm for example.
Using the wireless control, all the problems which usually occur due to the short operating cable, are history.
Technical specifications:
load capacity = 100kg / 200kg
lifting height = 18m / 9m
lifting speed = 8m/min / 4m/min
cable length = 18m
cable diameter = 3mm
cable break resistance = 500kg
motor power = 450W
voltage = 230V - 50Hz
mounting size center to center length = 190mm
mounting size center to center width = 90mm
Specifications
| Lifting capacity | 100 kg / 200 kg |
| Voltage | 230V / 50 Hz |
| Lifting height max. | 18 m / 9m |
| Lifting speed loaded | 8m/min. / 4m/min |
| Rope diameter | 3 mm |
| Cable length | 18 m |
| Mounting size center to center width / length | 90 mm / 190 mm |
| Cable break resistance | 500 kg |
| Motor power | 450 W |
Product Dimensions
| Length | 315 mm |
|---|---|
| Width | 130 mm |
| Height | 210 mm |
| Weight | 10.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 405 mm |
|---|---|
| Width | 205 mm |
| Height | 275 mm |
| Weight | 11.00 kg |