Hand cleaner yellow pro`
Powerful citrus hand cleaner for removing heavy duty industrial soiling. Its unique product formulation easily removes stubborn soiling like grease, tar, ink, adhesive and paint. Cleans and moisturises the hands and prevents skin irritation.
- content = 4 liter
- pH-value = 8
Use:
Rub a small amount of hand cleaner into dry hands until dirt loosens. Rinse with clean water or remove with a towel or wipe. Dry the hands thoroughly. Keep package well closed, and store under cool but frost-free temperatures.
Product Dimensions
| Length | 150 mm |
|---|---|
| Width | 140 mm |
| Height | 320 mm |
| Weight | 4.11 kg |
Package Dimensions
| Length | 330 mm |
|---|---|
| Width | 160 mm |
| Height | 150 mm |
| Weight | 4.50 kg |