Hydraulic pump unit / hydraulic powerpack
Bi-directional motor design eliminates the need for a directional control valve.
- motor power = 0,8kW
- voltage = 12V AC
- displacement = 0.5 cc/r
- max. pressure = 175bar (17,5MPa)
- tank capacity = 1,4L
Product Dimensions
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 5.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 400 mm |
|---|---|
| Width | 210 mm |
| Height | 210 mm |
| Weight | 5.50 kg |