This Mammuth car jack is designed for quick, efficient, and safe vehicle lifting. Thanks to the foam protection on the pump handle and the included rubber pad, the risk of vehicle damage is minimized.
- Dual hydraulic pump: Speeds up the lifting process with fewer strokes.
- Fully steel frame: Resistant to heavy loads and suitable for long-term use.
- Extra low minimum height (95mm): Ideal for low vehicles.
- Extra high lifting height (500mm): Perfect for vehicles with higher ground clearance.
- Fiberglass-reinforced nylon wheels: Wear-resistant, highly load-bearing, and resistant to oil, grease, acids, and other chemicals.
Specifications
| Lifting capacity | 3000 kg |
| Lifting height min. | 95 mm |
| Lifting height max. | 500 mm |
| Platform dimensions | ø110 mm |
| Pump rod length | 1150 mm |
| Wheel material | Fiberglass reinforced nylon |
| Front wheel diameter | ø75 mm |
| Rear wheel diameter | ø63 mm |
| Oil capacity | 0.4 L |
| Oil type | OKCH68 |
Product Dimensions
| Length | 700 mm |
|---|---|
| Width | 367 mm |
| Height | 178 mm |
| Weight | 36.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 776 mm |
|---|---|
| Width | 388 mm |
| Height | 193 mm |
| Weight | 38.00 kg |