TCT Core drill
High-quality TCT core drill for magnetic drilling machines.
Characteristics:
TCT (tungsten carbide tipped): Core drill with hard metal teeth. Used for materials that are harder to machine, such as hardox and stainless steel.
Specifications:
diameter = 21mm
cutting depth = 50mm
Product Dimensions
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 0.1 kg |
Package Dimensions
| Length | 35 mm |
|---|---|
| Width | 35 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 0.10 kg |