Hose package / connection cable package
This Soldatech hose kit serves as a connection between a wire feed unit and the machine of a water-cooled MIG welding machine. The package consists of:
power cable = 50mm² with 13mm DIN couplings
control cable with 7-pin multi-plug
gas hose with quick coupling
water hose with quick couplings
length = 10m
Product Dimensions
| Length | 12,000 mm |
|---|---|
| Width | 55 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 17.5 kg |
Package Dimensions
| Length | 475 mm |
|---|---|
| Width | 475 mm |
| Height | 310 mm |
| Weight | 18.10 kg |