MIG/MAG torch MLT501 / welding torch / welding gun
This Soldatech welding torch with teflon liner is only suitable for Aluminum and stainless steel welding. The torch has an ergonomic handle and a ball joint at the bottom of the torch. This, in combination with the optimal position of the switch, ensures great ease of use in all welding positions.
All consumables for this torch are also available.
connection = euro connector
length = 4 meters
duty cycle = 100%
CO₂ load = 400A
mixed gas load = 350A
water cooled
wire diameter = 0.8 - 1.6mm
Comes standard with 3 welding torch tips M8 for aluminum: 2x 1.0 / 1x 1.2 / 1x 1.6
Product Dimensions
| Length | 4,000 mm |
|---|---|
| Width | 50 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 4.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 450 mm |
|---|---|
| Width | 400 mm |
| Height | 100 mm |
| Weight | 4.00 kg |