This Cowley metal shrinker and stretcher offers a durable design, perfect for professional and industrial use.
This portable racking tool is ideal for forming, stretching and crimping sheet metal, profiles and flange edges.
Specifications:
max. sheet thickness mild steel = 1,2 mm
max. aluminum plate thickness = 1,7 mm
Product Dimensions
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 5.7 kg |
Package Dimensions
| Length | 750 mm |
|---|---|
| Width | 210 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 6.00 kg |