Submersible pump
For sewage and dirty water. Supmersible high efficiency single vane pump for professional use. Built completely in stainless steel and suitable for continuous heavy duty service.
- Q max = 18 m3/h
- H max = 9m
- 0,55kW, 230V
- complete stainless steel
- double mechanal seal with oil chamber
- thermical protected
- 10 mtr neoprene H07 RN-F cable
- insolationclas = F
- protection = IP68
- transit = max 45 mm
- connection hose = 2"
Product Dimensions
| Length | 200 mm |
|---|---|
| Width | 200 mm |
| Height | 500 mm |
| Weight | 9.5 kg |
Package Dimensions
| Length | 220 mm |
|---|---|
| Width | 220 mm |
| Height | 520 mm |
| Weight | 10.50 kg |