Pneumatic oil extractor
- provided with strainer
- air inlet pressure = 6 ~ 8bar / 87 ~ 116psi
- ejection pressure = 0,7 ~ 1bar / 10 ~ 15psi
- air consumption = 150L/min
- tank capacity = 65L
- oil tray volume = 16L
- working temperature = 40 ~ 60degrees celcius
Product Dimensions
| Length | 470 mm |
|---|---|
| Width | 380 mm |
| Height | 1,630 mm |
| Weight | 16.6 kg |
Package Dimensions
| Length | 940 mm |
|---|---|
| Width | 470 mm |
| Height | 440 mm |
| Weight | 19.10 kg |