Gasoline water pump
Suitable for pumping large volumes of water without power supply.
Technical specifications:
max. capacity = 36m³/hour (600L/min)
input = 50mm (2")
output = 50mm (2")
total head = 26m
suction height = 8m
fuel tank capacity = 3.6L
fuel type = Euro 95/98 (E10 unleaded)
fuel consumption = 313g/kWh
engine type = YM168-2
oil reservoir volume = 0.5L
oil type = SAE 10W-30
manual start
pump housing material = aluminum
Comes with: rubber feet, spark plug wrench, 2x coupling with hose tail 2", 2 hose clamps and a filter.
Product Dimensions
| Length | 460 mm |
|---|---|
| Width | 365 mm |
| Height | 375 mm |
| Weight | 20.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 480 mm |
|---|---|
| Width | 380 mm |
| Height | 390 mm |
| Weight | 24.32 kg |