Pull cilinder
This hydraulic pull cylinder can be used in combination with a 10 ton body repair kit and can be connected to the hydraulic hand pump SPP10CH.
capacity = 10 ton
max. length cylinder = 584mm
total length incl. hooks = 740mm
stroke = 152mm
Product Dimensions
| Length | 740 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 12.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 750 mm |
|---|---|
| Width | 110 mm |
| Height | 70 mm |
| Weight | 12.00 kg |