jacking beam / hydraulic pit jack / hydropneumatic jack pit short
This short plate with conical wheels for pit jack from Falco Sollevatori can be adapted to entry platforms and manhole shapes which have conical rail type.
See the datasheet of the pit jacks for more information.
! Set adapter plates contain 2pcs.
Specifications
| Wheel diameter | 80 mm |
| Adapter type | short plate |
| Plate height | 263 mm |
| Plate width | 520 mm |
| Rails type | conical |
| Wheel width max. | 45 mm |
| Conical roller angle | 8.6° |
Product Dimensions
| Length | 270 mm |
|---|---|
| Width | 530 mm |
| Height | 90 mm |
| Weight | 48.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 345 mm |
|---|---|
| Width | 595 mm |
| Height | 355 mm |
| Weight | 57.00 kg |