Tube notcher
This Cowley notcher is suitable for thin-walled aluminum, steel and stainless steel pipes. It is used, among other things, for welding pipes and corner joints at an angle of 90 degrees.
Can be used both horizontally and vertically.
Technical specifications:
sizes = 38 - 51mm (1 1/2" - 2")
max. pipe thickness = 3mm
length lever = 920mm
Product Dimensions
| Length | 1,090 mm |
|---|---|
| Width | 180 mm |
| Height | 105 mm |
| Weight | 14.05 kg |
Package Dimensions
| Length | 510 mm |
|---|---|
| Width | 190 mm |
| Height | 170 mm |
| Weight | 14.60 kg |