Pallet truck / hand pallet truck / pump cart
This steel industrial grade Mammuth pallet truck with double front wheel is suitable for daily use and guarantees a long service life. The pallet truck is equipped with polyurethane wheels, weather-resistant and silent.
Specifications
| Lifting capacity | 2000 kg |
| Lifting height min. | 80 mm |
| Fork length and width | 2000 x 150 mm |
| Lifting height max. | 190 mm |
| Fork and wheel material | PU |
Product Dimensions
| Length | 2,500 mm |
|---|---|
| Width | 550 mm |
| Height | 1,210 mm |
| Weight | 100.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 2,350 mm |
|---|---|
| Width | 540 mm |
| Height | 1,210 mm |
| Weight | 100.00 kg |