Combination machine shear brake and roll
This Cowley shear brake and roll machine is ideal for rolling, cutting and folding sheet steel to a width of 1067mm and a thickness of 1,5mm.
The machine comes with two control handles and a back gauge.
bed width = 1067mm
max. shearing thickness = 1,5mm
max. bending thickness = 1,5mm
max. bending angle = 90 degrees
max. rolling thickness = 1,5mm
diameter rollers = 60mm
Product Dimensions
| Length | 1,600 mm |
|---|---|
| Width | 720 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 390.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 1,500 mm |
|---|---|
| Width | 590 mm |
| Height | 930 mm |
| Weight | 440.00 kg |