This Mammuth bearing press is ideal for installing bearings, pressing shafts and bolts, and other precise pressing tasks. Thanks to the fully welded frame with an integrated pressure gauge and smooth manual operation, this press is a reliable choice for any workshop.
- Two-stage pump: First fast, then precise pressing.
- Adjustable workbed: Easily secured at 4 different heights.
- Spindle-adjustable cylinder: Easily extendable for precise positioning.
- Quick-change press adapter: Easily clicks on and off.
- Includes press blocks and pressing pins: Comes with 2 press blocks and 8 pressing pins.
Specifications
| Capacity | 15 ton |
| Workbed width | 440 mm |
| Workbed depth | 163 mm |
| Minimum working height | 45 mm |
| Maximum working height | 340 mm |
| Length of screw spindle | 75 mm |
| Cylinder stroke | 170 mm |
| Cylinder diameter | ø50 mm |
| Oil capacity | 0.9 L |
| Oil type | OKCH68 |
Product Dimensions
| Length | 565 mm |
|---|---|
| Width | 355 mm |
| Height | 855 mm |
| Weight | 57.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 600 mm |
|---|---|
| Width | 840 mm |
| Height | 230 mm |
| Weight | 61.00 kg |