This Mammuth bearing press is ideal for installing bearings, pressing shafts and bolts, and other precise pressing tasks. Thanks to the fully welded frame with an integrated pressure gauge and smooth operation, this press is a reliable choice for any workshop.
- Two-stage pump: First fast, then precise pressing.
- Hand winch workbed: Easily adjustable with a winch at 6 different heights.
- Spindle-adjustable cylinder: Easily extendable for precise positioning.
- Quick-change press adapter: Easily clicks on and off.
-
Includes press blocks and pressing pins: Comes with 2 press blocks and 8 pressing pins.
Specifications
| Capacity | 20 ton |
| Workbed width | 540 mm |
| Workbed depth | 165 mm |
| Minimum working height | 25 mm |
| Maximum working height | 850 mm |
| Cylinder stroke | 220 mm |
| Cylinder diameter | ø50 mm |
| Length of screw spindle | 75 mm |
| Oil capacity | 0.9 L |
| Oil type | OKCH68 |
Product Dimensions
| Length | 710 mm |
|---|---|
| Width | 505 mm |
| Height | 1,800 mm |
| Weight | 122.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 1,750 mm |
|---|---|
| Width | 780 mm |
| Height | 230 mm |
| Weight | 147.00 kg |