Welding gloves
Suede leather gloves for MIG and electrode welding. The reinforcement on the palm reduces the abrasion from handling the torch.
- comfortable fit and easy to pull off
- soft and cotton lining
- reinforcement for the torch handle
- size = 11
Dimensions du produit :
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 0,0 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 340 mm |
|---|---|
| Width | 290 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 0,40 kg |