Snatch block
This Torso snatch block is suitable for doubling the cable of a winch. This makes it possible to realize twice as much force during winching.
Technical specifications:
capacity = 1350kg / 3000lbs
pulley external size = 64mm
pulley internal size = 55mm
cable diameter = 10mm
diameter hole = 37mm
Dimensions du produit :
| Length | 78 mm |
|---|---|
| Width | 34 mm |
| Height | 144 mm |
| Weight | 1,0 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 150 mm |
|---|---|
| Width | 85 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 1,00 kg |